Skip links

Yangın Alarmı Sistemlerinde Kablolamanın Önemi

Gst yangın alarmı sistemlerinde kablolamanın önemi, bu teknolojiden yararlanmak isteyen bütün iş ortaklarımızın aklına gelen soruların başında yer almaktadır. Kullandığımız bütün ürün ve aksesuarlar gibi kablolama konusu da belirli yönetmeliklere ve prosedürlere bağlı kalınarak uygulanmaktadır. Kullandığımız kablolama sistemleri kullanım amacına göre Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği tarafından yayınlanan “TS CEN/TS 54-14 KAPSAMINDA YANGIN ALGILAMA VE ALARM SİSTEMLERİ UYGULAMALARININ DENETİMİ” eklerinde belirtildiği gibi sizlerin güvenliği için harfiyen uyularak yangın tehlikesinden korunmanız göz önünde bulundurulmaktadır.

Yangın Kablosu Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

GST Yangın Alarmı Sistemlerimizde kullandığımız yangın kablolama teknolojisinde beklenen en önemli özellik yangın başladıktan sonra oluşan ısı ve ateş faktörlerine minimum 30 dakika dayanabilmesidir. Her türlü etken göz önünde bulundurularak yangın kablosu diğer kablolamalardan farklı renkte (turuncu veya kırmızı), farklı güzergahta (farklı kanallar, farklı tava vs.) olmalıdır. Yönetmeliklere göre kullanılan kablolar insan popülasyonunun çok fazla olduğu hastane, okul, alışveriş merkezleri, iş merkezleri gibi mekanlarda yangın tehlikesi anında kabloların ateş ile teması sırasında zehirli gaz çıkmasına neden olan maddelerden arınmış olan yapıda olması istenmektedir. Yangın kablolarının kendilerine has kısaltmaları bulunmaktadır.

Yangın Kablolarının Kodlarına Göre Kısaltmaları

Yangın kablolarının kodlarına göre kısaltmaları yapılmaktadır. Bu sayede projelerin yapım ve fiyatlandırma aşamalarında kolaylık sağlanmış, kablo üzerinde yazan bu kodlar sayesinde hangi kablonun ne özellikte olduğu uzman ekiplerince anlaşılmaktadır. Bu kodlar ve açıklamaları:

 • FR (Fire Resistant): Yangına Dayanıklı
 • HF (Halogen Free): Halojen Bulunmamaktadır
 • LSFH (Halogen Free, Flame Retardant): Halojen Bulunmayan, Kolay Yanmayan
 • LSZH (Low Smoke, Zero Halogen): Düşük Duman, Halojen Olmayan
 • LSHF (Low Smoke, Halogen Free): Düşük Duman, Halojen Bulunmayan
 • LSOH-FR (Low Smoke, Zero Halogen- Flame Retardant): Düşük Duman, Halojen Olmayan, Kolay Yanmayan.
 • LSFRZH (Low Smoke, Fire Retardant, Zero Halogen): Düşük Duman, Yangına Dayanıklı, Halojen Olmayan.
 • FRNC (Flame Retardant, Non Corrosive): Kolay Yanmayan, Korosif Etki Yaratmayan
 • HFFR (Halogen Free, Flame Retardant): Halojen Olmayan, Yangına Dayanıklı
 • FRZH (Fire Redardant, Zero Halogen): Yangına Dayanıklı, Halojen Olmayan
 • LSFRZH (Low Smoke, Fire Redardant, Zero Halogen): Düşük Duman, Yangına Dayanıklı, Halojen Olmayan.

Kullanacağımız kablo ve ekipmanlar projelerinize göre şekillenmekte olup; en uygun, en ucuz ve en güvenilir olanı sizler için tercih ediyoruz. Uzman ekip arkadaşlarımız ile iletişime geçmek için tıklayınız.

GST yangın alarmı sistemlerinde kablolamanın önemi